Kotkan ja Haminan Nuoriso-orkesteri aloitti viime viikolla ”lähikonserttikiertueen” ihmisille, joilla on vaikea itse päästä konserttiin. Viime viikolla orkesteri soitti Vetrean ja Kotka-kodin pihalla asukkaille. Huomenna torstaina 17.6. se soittaa Karhulassa Karhula-kodin pihalla kello 17 ja se siirtyy Kuuskaaren pihalle 18.15. Molemmissa paikoissa on puolen tunnin soitot.Tätä teimme viime kesänäkin Kymenlaakson rahaston tuella.
– Näillä konserteilla oli hyvän mielen vaikutus niin hoivakotien asukeille kuin meille soittajille pitkän koronatauon jälkeen, iloitsee aina iloinen orkesterin johtaja ja kapellimestari Anne Kankare.
– Täksi kesäksi saimme avustusta näiden konserttien järjestämiseen Kotkan elinvoimalautakunnalta.
– Seuraavat konserttipaikat ovat vielä vähän auki, mutta minulla mielessä, että vielä kesän aikana kävisimme soittamassa ainakin Eskolassa ja Metsäkulmalla sekä Aittapolun ryhmäkodissa ja Karhuvuori-kodissa. Ehdimme yhden illan aikana aina kahteen paikkaan.