Terhi Lindholm on Pyhtään uusi kunnanjohtaja – ”Yhteistyötä, positiivista ilmapiiriä ja yrittäjäasennetta”

Valinnan jälkeen uusi kunnanjohtaja ja Pyhtään valtuusto kokoontuivat ryhmäkuvaan.. (Kuva Pyhtään kunta/Jari Korkki)

Pyhtään kunnanvaltuusto valitsi maanantai-illan kokouksessaan yksimielisesti Pyhtään uudeksi kunnanjohtajaksi nykyisen Kotkan kaupungin kehitysjohtajan Terhi Lindholmin. Kunnanjohtajan valinta oli ylimääräisen valtuustokokouksen ainoa asia, eikä Lindholmin valinta herättänyt keskustelua.
– Voitaneen tulkita, että uuden kunnanjohtajan oma esittelypuheenvuoro oli tyhjentävä, luonnehti Pyhtään kunnanvaltuuston puheenjohtaja Tuija Arvila.

Ilmailu, merellinen asuminen ja saaristomatkailu

Esittäytymispuheessaan Lindholm lupasi pyhtääläisille yhteistyötä, positiivista ilmapiiriä ja yrittäjäasennetta. Hänen mielestään kunnan strategia on hyvä: Pyhtää on noussut kartalle.
– Tulevaisuuden ilmailu, merellinen asuminen ja saaristomatkailu – sekä tietysti päätöksenteon ilmapiiri, Lindholm luettelee Pyhtään hyviä puolia.

Terhi Lindholm aloittaa Pyhtään kunnanjohtajana kesälomien jälkeen, käytännössä elokuun alkupuolella.

Kymensuu
Kymensuu
Jaa artikkeli sosiaalisessa mediassa